Książki, książki dla kobiet

Kiersten White – Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein

Historia Frankensteina w nowym wydaniu

„Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein” ukazują klasyczną już historię potwora Frankensteina w nowym, nowoczesnym świetle. Autorka powieści Kiersten White zachęca czytelników do zmierzenia się z pewnym pytaniem. Co tak naprawdę oznacza bycie potworem? Co potrafi doprowadzić do otrzymania takiej metki? A może potworami jesteśmy od samego urodzenia?

Mrożąca krew w żyłach opowieść

Główną bohaterką powieści „Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein” jest niejaka Elizabeth Lavenza. Dziewczyna aż zbyt dobrze wie, jak to jest żyć w ubóstwie. Wie także jak mało potrzeba by ludzie obudzili w sobie potworne instynkty. Elizabeth jednak wierzy, że los w końcu się do niej uśmiechnie. Jej wiara w lepsze życie wzrasta w momencie, gdy zostaje sprzedana bogatej rodzinie Frankensteinów. Ma odgrywać w niej niecodzienną rolę. Jej zadaniem będzie zaprzyjaźnienie się z Victorem Frankensteinem. Nie jest to proste, bo chłopca obawia się nawet jego własna matka. Okazuje się jednak, że Elizabeth świetnie odnajduje się w nowej roli. Chłopak znacznie wyróżnia się na tle swoich rówieśników, ale to nie przeszkadza w wspólnej przyjaźni. 

Victor i Elizabeth wkrótce dorastają, a chłopak wyjeżdża na studia. Nie jest to szczęśliwa sytuacja dla Elizabeth – teraz jest przecież zbędna rodzinie Frankensteinów. Dziewczyna podejmuj więc pewną decyzję. Postanawia odnaleźć swojego przyjaciela. Nie jest jeszcze świadoma, że będzie to niecodzienna i przyprawiająca o ciarki podróż, na mecie której czeka mroczna i szokująca tajemnica. Ale Victor Frankenstein jest jej przyjacielem, a Elizabeth Lavenza nigdy nie zostawia przyjaciół na pastwę losu.

Pozostała twórczość autorki „Mrocznych dziejów Elizabeth Frankenstein”

Kiersten White to młoda pisarka, zafascynowana zjawiskami paranormalnymi, fantastyką i popkulturą. Pchana tą pasją napisała „Paranormalność” – książkę, która otwierała niezwykłą trylogię, pełną akcji, gorącej miłości i poczucia humoru. Powieść była naprawdę sporym sukcesem: prawa do jej publikacji amerykański wydawca kupił za kosmiczną kwotę, a wkrótce po wydaniu (w roku 2010) „Paranormalność” trafiła na listę bestsellerów „The New York Times”. Kiersten White kontynuuje wciąż tę serię. Na rynku już pojawiła się druga część trylogii pt. „Normalne marzenia”, z kolei tom trzeci („Endlessly”) nie doczekał się jeszcze przekładu. Inne świetne powieści autorki również nie zostały jeszcze przełożone na język polski. Do tej grupy należy przykładowo cykl „The Conquerors Saga” czy „Perfect Lies”. Prywatnie pisarka mieszka z mężem i dwójką dzieci nad oceanem w San Diego.