Książki, książki dla kobiet

A gdyby tak po prostu zniknąć?

Każdy z nas posiada pewne problemy. W zależności od danego momentu swojego życia, jedni mierzą się z ich większą, a drudzy z mniejszą ilością. Można zmagać się z nimi na różne sposoby, lub wybrać ucieczkę, która stanowić będzie tylko chwilowe rozwiązanie kłopotu. Każda z tych opcji wymaga sporej odwagi. Na własnej skórze przekonała się o tym Bernadette – bohaterka książki pod tytułem „Gdzie jesteś, Bernadette?” autorstwa Marii Semple.

Uciec przed problemami

Bernadette to ekscentryczna kobieta o duszy artystki, uznawana przez wielu za oderwaną od rzeczywistości neurotyczkę. Stroni od kontaktu z ludźmi, a podtrzymywanie relacji towarzyskich stanowi dla niej poważne wyzwanie i obciążenie psychiczne. Nic więc dziwnego, że trudno jest jej zaskarbić sobie sympatię innych. W jej przypadku nawet komunikacja z mężem jest problematyczna, co staje się źródłem nieporozumień i problemów. Dla kobiety dom jest niczym prawdziwy azyl i schronienie, którego opuszczenie z reguły nie oznacza niczego dobrego. Nie trzeba dodawać nic więcej by wyobrazić sobie, jak Bernadette zareagowała na prośbę córki, Bee, o zorganizowanie wycieczki na Antarktydę. Wyjazd ma być dla Bee formą nagrody za wzorowe stopnie i doskonałe wyniki w nauce. Nie wypada więc odmówić, sprawiając tym samym zawód i przykrość pilnej uczennicy. Bernadette czuje presję i stres przez cały czas zajmowania się organizacją tej wyprawy. Ta okazuje się ją przerastać i pewnego dnia kobieta po prostu znika.

Na tropie prawdy

Bee rozpoczyna poszukiwania matki, starając się jak najlepiej zrozumieć ją, a także motywy jej postępowania. Zagłębia się w prywatną korespondencję kobiety, zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną, licząc na to, że pomoże jej to uzyskać właściwe spojrzenie na sprawę. Co odkryje? I czy zdobyte informacje sprawią, że odnajdzie Bernadette? „Gdzie jesteś, Bernadette?” to intrygująca historia pełna emocji, humoru i psychologicznej analizy różnorodności i złożoności ludzkich charakterów. Fabuła porusza taką tematykę, jak relacje dzieci i rodziców, czy frustrujące życie zawodowe, czyniąc to w przystępny sposób, dzięki czemu lekturę czyta się szybko i z prawdziwą przyjemnością.

Maria Semple, autorka, to amerykańska pisarka i autorka wielu scenariuszy. Jej specjalnością są publikacje z gatunku literatury obyczajowej i kobiecej, które obfitują w dużą dozę humoru. Jej książka pod tytułem „Gdzie jesteś, Bernadette?” szybko zyskała status bestsellera i doczekała się ekranizacji. Semple opublikowała również taką książkę, jak: „Dziś będzie inaczej”.